Menu

Get your dropdown menu: profilki

niedziela, 13 grudnia 2015

Koncert Muzyka moja pasja i przedstawienie świąteczne


W miniony czwartek i piątek wieczorem  w naszej szkole miały miejsce cudowne wydarzenia - zostało wystawione przedstawienie świąteczne przygotowane przez nauczycielki angielskiego - p. Igę i p. Agnieszkę, a w drugiej części wieczoru uzdolnione muzycznie dzieci prezentowały swoją pasję do muzyki. 

Opiszę Wam dokładnie jak wyglądał piątkowy wieczór, w którym miałam przyjemność uczestniczyć...

W piątek, 11 grudnia 2015 roku, w naszej szkole odbył się koncert Muzyka moja pasja połączony z przedstawieniem anglojęzycznym The story of Santa Claus.
Uroczystość miała miejsce w sali gimnastycznej. Jeszcze przed rozpoczęciem przedstawienia, o godz. 17.30 dzieci sprzedawały pyszne, domowej roboty pierniczki. Wszystkie ciasteczka były przepięknie udekorowane i wyglądały naprawdę smakowicie.
O godz. 18.00 rozpoczęło się przedstawienie. Sala była przyozdobiona zarówno dostojnymi draperiami, jak i świątecznymi malunkami wykonanymi przez uczniów na lekcjach plastyki. Pojawiły się wśród nich m. in. choinki, cukrowe laseczki, piernikowe ludki, Mikołaje, bombki, a nawet sanie Mikołaja czy renifery. Uroczystość poprowadziły: Ola z klasy 6c i Kamila z klasy 6b. Główne role w przedstawieniu zagrali uczniowie z klasy 6a: Jan w roli pana Mikołaja i Karol w roli pani Mikołajowej. Spektakl opowiadał o tym, w jaki sposób w głowie Świętego Mikołaja zrodził się pomysł, żeby dawać dzieciom prezenty, a także skąd wzięły się elfy, latający renifer Rudolf, czy symboliczny czerwony płaszcz Mikołaja i jego czapka z pomponem. Po przedstawieniu nadeszła pora na koncert Muzyka moja pasja. Uczniowie, którzy zgłosili chęć wystąpienia, zagrali, zaśpiewali lub zatańczyli rozmaite utwory. Występy były mniej lub bardziej skomplikowane, ale wszystkie tak samo wspaniałe i nagrodzone wielką burzą oklasków. Widzowie byli zachwyceni talentami uczniów naszej szkoły, a rodzice dumni ze swoich dzieci.
Cała uroczystość upłynęła we wspaniałej, świątecznej atmosferze. Uczniowie byli szczęśliwi, że kolejny rok z rzędu w szkole zapanowała magia Świąt Bożego Narodzenia.

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć z tych wydarzeń (galeria).


Julia Świtek 6a



środa, 9 grudnia 2015

Wizyta w kinie

Kino

           W ten wtorek nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.


            Piąte klasy pojechały na film ,,Brak Zasięgu''. Przed rozpoczęciem filmu pan z kina opowiedział nam o wynalazkach ludzkości.



       Film Brak Zasięgu opowiada o chłopcu o imieniu Kalli, który jest całkowicie uzależniony od telefonu i Internetu. Gdy dowiaduje się, że będzie musiał spędzić święta ze swoim tatą i jego nową rodziną jest bliski załamania. Pewnego dnia Kalli postanawia uciec do mamy, lecz nie będzie mu łatwo, ponieważ jego ojciec mieszka na zimnej Północy. Gdy wychodzi z domu nie udaje mu się nawet przejść stu metrów. Na szczęście jego przyrodnia siostra w porę wyrusza z pomocą. Na noc zatrzymują się w opuszczonym i nawiedzonym domu, a Kalli spotyka ducha.



           Wizyta w kinie bardzo mi się podobała. Film był straszny, ale warty obejrzenia. Z niecierpliwością czekam na następny. 


Ida Wiatr

czwartek, 3 grudnia 2015

125 - lecie S.P. 58



W tym roku nasza szkoła kończy125 lat. Już od wtorku panie przygotowywały salę gimnastyczną do obchodów tego święta. Z tej okazji w piątek, czyli główny dzień obchodów w ogóle nie było lekcji. Na tę uroczystość zostały przygotowane krótkie scenki, które później były przedstawiane uczniom i nauczycielom. Aktorzy przyszli już o godzinie 7:45, a pozostali uczniowie od 3-6 klasy przyszli na 10:00. Na początku o godzinie 8:00 odbyła się próba generalna, o godzinie 9:00 przedstawienie dla klas 1 i 2, aż wreszcie o godzinie 11:00 występ dla pozostałych klas.
Swoją obecnością zaszczycił nas tek także dyrektor Gabinetu Prezydenta Andrzej Białas.

O 17:00 rozpoczęło się szkolne przyjęcie. Mogli na nie przyjść absolwenci naszej szkoły lub osoby z nią powiązane. Na sali gimnastycznej był poczęstunek dla gości, a w ramach atrakcji można było zagrać w quiz wiedzy o szkole. Trzeba było odpowiedzieć na sześć wybranych pytań. Goście mogli obejrzeć też liczne zdjęcia i pamiątki.





Ida Wiatr 



wtorek, 1 grudnia 2015

Konkurs informatyczny

Z okazji obchodów 125 - lecia istnienia Szkoły Podstawowej nr 58 w Poznaniu zorganizowane zostały różne konkursy m.in. plastyczne, polonistyczne i informatyczne.
Konkurs informatyczny  nawiązywał do tradycji i historii  naszej szkoły i podzielony został na dwie kategorie:


  • projekt w Scratchu
  • prezentacja/film w dowolnym programie
W kategorii projekt w Scratchu zwyciężyła praca Kasi z klasy piątej.



Pozostałe prace scratchowe można obejrzeć tutaj.

W kategorii prezentacja/film zwyciężyła praca Igora z klasy szóstej.




poniedziałek, 23 listopada 2015

Wyprawa do kina - Superbrat

Kino

           W tym roku nasza szkoła przystąpiła do projektu Era Nowe Horyzonty. Polega on na tym, że wszystkie klasy piąte co miesiąc jadą na szkolną wycieczkę do kina.

           W listopadzie piąte klasy pojechały na film ,,Superbrat''. Naszymi opiekunami były pani Grażyna Kędzia, pani Ewa Prajwowska i pani Ania Cieślarczyk. Przed rozpoczęciem ,,Superbrata'' pani z kina poprowadziła malutki pokaz, żeby pokazać co czują osoby z autyzmem. Niektórzy uczniowie wykonywali zadania zlecane przez panią.


          Film opowiada o chłopcu o imieniu Anton, który miał brata z autyzmem o imieniu Buller. Anton i jego mama bardzo chcą, żeby autystyczny chłopiec stał się normalny.   Pewnego dnia z kosmosu przylatuje magiczny przedmiot, który sprawia, że Buller staje się zdrowy, a nawet posiada nadprzyrodzone moce....

           Wizyta w kinie bardzo mi się podobała i z niecierpliwością czekam na następną. 


Ida Wiatr



niedziela, 15 listopada 2015

CERTYFIKAT CODEWEEK 2015

W trakcie Europejskiego Tygodnia Kodowania 10-18.10.2015 w naszej szkole wiele się działo...Uczniowie kodowali w trakcie zajęć komputerowych, w czasie przerw, spotykali się popołudniami, by programować, uczyli kodowania sportowców itp.
Za te wszystkie działania i zaangażowanie otrzymaliśmy certyfikat.

niedziela, 8 listopada 2015

Codeweek 2015

O godzinie 17.00 przyszedł do mnie mój kolega Paweł i razem zaczęliśmy kodować w Scratchu. Postanowiliśmy zrobić animację o 125-leciu naszej szkoły.



Kiedy zaczęliśmy nie mogliśmy się oderwać od tej wciągającej zabawy. Nawet moja młodsza siostra chciała nam pomagać, ale skończyło się na tym, że pomogła nam zjeść orzeszki.



Lecz my wciąż pracowaliśmy z zapałem. 



Projekt 125 lat szkoły im. Jerzego Kukuczki dostępny jest pod adresem: https://scratch.mit.edu/projects/82352774/

Ida Wiatr 

poniedziałek, 24 sierpnia 2015

Już we wrześniu…

ruszamy z serią artykułów pt. Czy wiesz, że…, w których prezentować Wam będę ciekawostki dotyczące otaczającego Was świata.
Mam nadzieję, że seria ta wzbudzi Wasze zainteresowanie i dowiecie się czegoś nowego!!!

Krzysztof Krenz

środa, 10 czerwca 2015

Finał II edycji Mistrzów Kodowania

W poniedziałek 1.06 odbył się finał II edycji programu Mistrzowie Kodowania.

Pani Grażyna i Pani Ania oraz Dominika i ja specjalnie na tę okazję pojechałyśmy do Warszawy, by reprezentować naszą szkołę w tym wydarzeniu. Dodam, że cała impreza odbywała się na stadionie narodowym.

O godzinie 6.10 musiałyśmy stawić się na dworcu, by o 6.30 odjechać do Warszawy. Tam byłyśmy już ok. godziny 9. Potem udałyśmy się w kierunku Stadionu Narodowego (piechotą, ponieważ była bardzo ładna pogoda), a tam dostałyśmy identyfikatory i  mogłyśmy chwilę odpocząć.
Po ok. 30 minutach cała impreza się zaczęła. Wszyscy weszliśmy na trybuny i uważnie słuchalkśmy przemówień ważnych osób - ministrów, polityków i oczywiście przedstawicieli firmy SAMSUNG, którzy w dalszej kolejności obdarowali jedną ze szkół Cyfrową Klasą Samsung.

Po części oficjalnej wszyscy udali się na kolorowe sceny, które były umieszczone na murawie (my zostałyśmy przydzielone do sceny zielonej). Tam prezentowałyśmy co w tej edycji zrealizowaliśmy w naszej szkole związanego z programem Mistrzowie Kodowania, jak i projekty wykonane w Scratchu przez uczniów naszej szkoły i oglądałyśmy prezentacje innych szkół. Oprócz prezentacji podziwialiśmy także występy artystów cyrkowych w tym mima, baletnicę, akrobatę i różnych innych.

W tym czasie (a było go naprawdę sporo) zwiedzałyśmy stadion, robiłyśmy wiele zdjęć i dobrze się bawiłyśmy :).
Po zakończeniu całego wydarzenia odebrałyśmy gadżety i udaliśmy się z powrotem na dworzec. Tym razem nie piechotą, lecz autobusem.
W Poznaniu byłyśmy ok. 20.30. Tam czekali już na nas rodzice,  z którymi wróciłyśmy już do domów.

Według mnie impreza bardzo się udała, było przyjemnie, zabawnie i miło.
Żałuję, że w przyszłym roku nie będę mogła dalej uczestniczyć w tym projekcie (jestem w szóstej klasie).

Galerię z tego wydarzenia możecie obejrzeć pod tym linkiem.
Dziękuję za przeczytanie postu
Puki 8)
A tutaj parę zdjęć:

http://sp58poznan.edupage.org/photos/album/288/hdimg003.jpg

http://sp58poznan.edupage.org/photos/album/288/hdimg016.jpg

środa, 27 maja 2015

Dnia 2 czerwca 2015 w Lasku Marcelińskim niedaleko naszej szkoły w godzinach 17:00-19:00 odbędzie się FESTYN z okazji dnia Dziecka. Dzieci już teraz przygotowują latawce na zawody.   Gry i zabawy dla najmłodszych też się znajdą. Będzie to też ważny dzień dla trzecioklasistów, gdyż na tym festynie dowiedzą się, kto będzie ich wychowawcą w klasach 4-6. Życzę wszystkim udanej zabawy i powodzenia w zawodach latawców.
                                                                                                                                         Zosia z 4a

środa, 20 maja 2015

RAJD IM. JERZEGO KUKUCZKI

       Dzisiaj, czyli 20 maja 2015 r., wczesnym rankiem, uczniowie naszej szkoły wyruszyli do Istebnej (miejscowości, w której znajduje się dom rodzinny Jerzego Kukuczki) na rajd przypominający o jego górskich osiągnięciach. Rajd ma na celu popularyzację turystyki, poszerzenie wiedzy o Jerzym Kukuczce, propagowanie przyrodniczych i krajobrazowych walorów Beskidu Śląskiego oraz bezpieczeństwa w górach. Przeznaczony jest dla młodzieży szkolnej (szczególnie tej, której szkoły noszą imię Jerzego Kukuczki), także dla turystów indywidualnych. 
         Uczniowie klas szóstych przygotowali prezentacje na temat Rajdu im. Jerzego Kukuczki:



Julia Świtek 5a

poniedziałek, 18 maja 2015

Scratch Day

8 maja odbyło się uroczyste podsumowanie "Tygodnia Scratcha" w naszej szkole. Zostały ogłoszone wyniki konkursów i rozdane nagrody. Uczniowie mogli przebrać się za postacie ze Scratcha (były to głównie koty).

Jak pisałam w moim poprzednim poście [KLIK] z tej okazji odbyły się 3 konkursy:
1. Konkurs na "Kukuczkowego Mistrza Kodowania",
2. Plebiscyt "Scratchowanie moja pasja"
3. Międzyklasowe potyczki Scratchowe dla klas 1-3.

W poprzednim poście napisałam, że w Konkursie na "Kukuczkowego Mistrza Kodowania" brało udział 10 zespołów po 3 osoby.

Jedna drużyna otrzymała wyróżnienie, gdyż ich projekt był bardzo dobrze wykonany, lecz nie na tyle, by mógł zdobyć 1. miejsce. Zespół ten składał się z trzech dziewczyn z klasy 6b - Moniki, Dominiki oraz Oli.

Ktoś jednak musiał zwyciężyć. "Kukuczkowymi Mistrzami Kodowania" zostali Czarek, Piotr i Wiktor z klasy 5. Jako nagrodę otrzymali oni sprzęt elektroniczny.

Pozostali uczestniczy nie wyszli z pustymi rękoma - otrzymali myszki do komputera oraz pamiątkowe dyplomy.

W Plebiscycie było 17 projektów,. Głosowanie na ulubiony odbyło się od 30 kwietnia do 7 maja.
W tym konkursie wszystko zależało od uczniów oraz ich rodziców - to oni wybrali 3 najlepsze projekty:
1. miejsce otrzymał projekt Czarka z klasy 5b,
2. miejsce otrzymał projekt Julii z klasy 6b (również redaktorki naszego bloga),
3. miejsce otrzymał projekt Dominiki z klasy 6b.
Jako nagrody otrzymali oni sprzęty elektroniczne.

Wyróżniono także 2 projekty: Dominika i najmłodszej uczestniczki konkursu - Marty.
Wyróżnienie od Grona Pedagogicznego otrzymał projekt Igora.
Wszystkie projekty można zobaczyć w studiu.

Odbyły się również Międzyklasowe potyczki Scratchowe dla klas 1-3.
Każda klasa wylosowała inny temat : 1a - góry, 1b - wieś, 1c - kosmos, 2a - plaża, 2b - las, 3a - unia europejska, 3b - moje miasto, 3c - moja szkoła. 
Zwycięską klasą została klasa 3a, która miała przygotować projekt o Unii Europejskiej. Nagrodą było wspólne klasowe wyście do "Parku Rozrywki Rodzinka" w Poznaniu.

Także klasy 2b i 1a otrzymały wyróżnienie.

Wszystkie projekty można zobaczyć w studiu

Według mnie dzień ten był bardzo przyjemny. Oczywiście jest mi troszkę przykro, że nie udało mi się nic wygrać. Gratuluję zwycięzcom i liczę na to, że w przyszłym roku także odbędą się takie konkursy, choć wtedy nie będzie mnie już w tej szkole. 
Galerię z tego wydarzenia można zobaczyć pod tym linkiem.
Pozdrawiam i dziękuję za przeczytanie postu
Puki 8)

Ps. Liczę na komentarze pod tym postem.

czwartek, 14 maja 2015

Kodowanie z rodzicami

W środę w sali nr 19 o godzinie 17:00 rozpoczęło się kodowanie z rodzicami. Całe spotkanie organizowała Pani Grażyna z Panią Anią. Na początku losowaliśmy z worka plastikowe jajeczka z czekoladowych jajek. W środku takich jajek znajdowały się klocki, których mieliśmy używać podczas zabawy ze SCRATCHEM. Ja z mamą wylosowałyśmy polecenia po angielsku więc dostałyśmy nagrodę - worek z napisem Mistrzowie Kodowania. Na bloczkach napisane były polecenia, których podczas kodowania trzeba było użyć.

Gdy wszyscy skończyli musieliśmy zamienić się miejscami z najbliżej siedzącą dwójką i spróbować dołożyć choć jeden ze swoich klocków. Było też dwoje młodszych dzieci, które bawiły się ze Scratchem jr. Na koniec Panie rozdały zawieszki na drzwi i przypinki do koszulek w formie podziękowania za wzięcie udziału w tych zajęciach.

Wszystkie prace zostały opublikowane w internecie.

Ida Wiatr

środa, 13 maja 2015

Wycieczka 3-dniowa

W dniach  20-22 kwietnia klasy 4a i 4c, wraz z opiekunami   były na wycieczce w Chalinie w ośrodku Edukacji Przyrodniczej. Pierwszego dnia (w poniedziałek) zwiedzaliśmy mini muzeum w którym były między innymi wypchane zwierzęta. Według mnie najciekawszy był żółw z Galapagos. Potem - czyli dokładniej po obiedzie  - wszyscy bawili się na placu zabaw do czasu, aż przyjechał autokar, by nas zabrać na kręgielnię.Wieczorem było ognisko. Następnego dnia pojechaliśmy do..........Bunkrów! Było super! Po dwóch godzinach byliśmy już gdzie indziej. Dokładniej mówiąc w "Chacie Szewca". Jest to budynek w którym pokazany jest wystrój starego domu. Zmęczeni, ale pełni wrażeń, wróciliśmy do ośrodka. Po obiedzie lepiliśmy z gliny małe naczynka, a wieczorem p. Ania i p. Grażyna zorganizowały nam zawody sportowe. Był remis. Ostatniego dnia podzieliliśmy się na cztery grupy i mieliśmy pracę w terenie. Poruszaliśmy się z mapą. Potem zjedliśmy posiłek i wróciliśmy do szkoły. Szkoda, że wycieczka nie trwała dłużej. Serdecznie dziękujemy pani Dyrektor i nauczycielkom za wyjazd.

Pełna galeria zdjęć z wycieczki: http://sp58poznan.edupage.org/album/?#gallery/276
                                                                                            Zosia z 4a

poniedziałek, 11 maja 2015

Warsztaty teatralne

Hej! :D
Dziś wam trochę opowiemy o warsztatach teatralnych, które odbyły się od 10 do 11 kwietnia w naszej szkole.
Warsztaty zaczęliśmy od przedstawień, które każda szkoła (w tym 3 przedstawienia nasze), która do nas przyjechała.
Następnie poznawaliśmy się nawzajem. Później bawiliśmy się naszymi ciałami i białymi kartkami. Potem podzieliliśmy się na grupy, by w nich wykonywać przeróżne zadania, w tym "Dziwierze" (nikt właściwie nie wie, co to jest). Następnie mieliśmy kolacje, po której odbyły się pokazy naszych "Dziwierzy" i zaczęliśmy przygotowywać przedstawienie "Atlas uczniów". Najtrudniejsze w nim było to, że musieliśmy je przedstawić bez żadnej próby! Wtedy zrobiło się już późno, większość z nas była zmęczona, ale musieliśmy wykonać jeszcze jedno, dość pracochłonne zadanie - "Był sobie człowiek". W czasie tego zadania musieliśmy stworzyć kukłę, która służyła nam za człowieka, potem dostaliśmy scenariusze do przedstawienia, w którym główną postacią był nasz "człowiek". Musieliśmy do tego scenariusza przygotować spektakl (każda grupa wylosowała karteczkę, na której było napisane, jak wykonać to zadanie np. nasza grupa wylosowała, aby przedstawienie zrobić muzycznie). Mieliśmy na to ok. 1,5 godziny.
Następnie prezentowaliśmy nasze przedstawienia. Wtedy było już po godzinie 23. Ci co chcieli mogli zostać i pograć w pif - paf. Następnie (no może nie od razu :p) poszliśmy spać by wypocząć na następny pracochłonny dzień. Niestety nie zdążyliśmy wypocząć, bo czkała nas straszna pobudka o 6 godz. 45 min. (Niektórzy byli jeszcze nie za żywi i powiedzieli głupotę, z której do tej pory się śmieją. Jakby co to ja to powiedziałam XD) . Przed kolejnym dniem mnie i Puki udało się przeprowadzić kilka wywiadów o to one (Większość jest z osobami z naszej szkoły ;) ) :

Pierwszy wywiad przeprowadziłyśmy z Natalią i Wiktorią ze szkoły w Mazowszu :D
Pierwsze pytanie :
Co wam się najbardziej podobało na warsztatach.
Odpowiedź :
Uczennicą z Mazowsza najbardziej podobało się nasze ostatnie przedstawienie "Był sobie człowiek".
Drugie pytanie :
Czy podoba wam się nasza szkoła.
Odpowiedź :
Tak bardzo.
Trzecie pytanie :
A co najbardziej.
Odpowiedź :
To że pierwszy raz przyjechałam tu na te warsztaty i bardzo mi się podoba.
Czwarte pytanie :
Jak wam minęła podróż.  
Odpowiedź :
Nie nudziło nam się było fajnie.
Piąte pytanie :
Ile godzin jechaliście.
Odpowiedź :
Trzy godziny
Szóste pytanie :
Czy myślicie że dzisiejszy dzień będzie lepszy od wczorajszego.
Odpowiedź :
Tak
Dziękujemy za wywiad (w trakcie tego wywiadu wyłączyli nam światła XD)

Następny wywiad przeprowadziliśmy z Julką i Natalią ze szkoły w Mazowszu :D
Pierwsze pytanie :
Co wam się najbardziej podobało na warsztatach.
 Odpowiedź :
Przedstawienia i zabawa.
(Niestety wywiadu nie skończyłyśmy, bo zostaliśmy zesłani na bo zostałyśmy zesłane na bardzo straszną prace, którą było sprzątanie siedemnastki. XD)

Następny wywiad przeprowadziliśmy z panem "Nieważne", który na wszystkie pytania odpowiadał "nieważne" oprócz ostatniego które brzmiało :
Pytanie ostanie :
Czy myślicie że dzisiejszy dzień będzie lepszy od wczorajszego.
Odpowiedź brzmiała :
Tak

Następny wywiad przeprowadziliśmy z Karolem, Niną i Zosią z naszej szkoły :)
Pierwsze pytanie :
Co wam się najbardziej podobało na warsztatach.
Odpowiedzi :
Karol : Na warsztatach najbardziej podobało mi się spanie ponieważ razem z moimi trzema kolegami spaliśmy w szatni. :)
Nina : Na warsztatach najbardziej podobało mi się przedstawienia z Atlasem Uczniów.
Zosia : Najbardziej mi się podobały przedstawienia "Był sobie człowiek"
Drugie pytanie :
Czy myślicie że dzisiejszy dzień będzie lepszy od wczorajszego.
Odpowiedzi :
Karol : Myślę, że tak.
Zosia  : Myślę że dzisiejszy dzień będzie lepszy niż wczorajszy.
Nina : Mam nadzieję, że będzie lepszy.
Trzecie pytanie (udzieliła tylko Nina) :
Jak minęła noc.
Odpowiedź :
Na sali było : tłoczno, nie wygodnie (spaliśmy na ziemi lub matach/karimatach), duszno i był hałas.  

To już ostatni wywiad, który udało nam się udzielić :)

Więc pierwszą rzeczą jaką zrobiliśmy dnia 11 kwietnia było zwiedzanie palmiarni (w której moją niesmaczną koleżankę chciało wszystko zjeść :) Ps. Jeśli to czytasz to pozdrawiam :D).
Następnie podzieliliśmy się na grupy i na starym rynku musieliśmy znaleźć nazwy ulic które z nim sąsiadowały.
Grupa w, której miałam zaszczyt być byłam niestety pod koniec zadania o tym, że mają szukać nazwy ulic dopiero dowiedziała się pod koniec gry i szukała za miast tego nazwy różnych mijanych zabytków które nie pasowały. Mimo tego świetnie się bawiliśmy i na koniec gry poszliśmy kupić sobie lody.
Następnie graliśmy w grę w muzeum w której musieliśmy wykonywać zadania z walizki dotyczące obrazów tam się znajdujących.
Niestety po tej grze rozstania nadszedł czas i wszyscy uczniowie naszej szkoły poszli do "Macdonalds" na posiłek w którym zastaliśmy zmuszeni do wyboru zestaw 2 for U.
Niektórzy nie skorzystali z posiłku i zajadali się wyśmienitymi paluszkami.
Następnie ledwie zdążyliśmy na autobus 48, który dla naszych zmęczonych nóg był rajem. (Niestety musieliśmy jechać 48, bo nasz obiecany autobus 77 odjechał, kiedy staliśmy na pasach. :(  Nie lubię 48. :( ). Gdy nadszedł czas rozstania wszyscy zmęczeni pożegnali się i wrócili z rodzicami do domu samochodem, lecz ja udałam się do domu pieszo z ogromnym plecakiem (Bo jestem bardziej wytrzymała :D).

KONIEC

Szalona i Puki :**
               

niedziela, 10 maja 2015

środa, 6 maja 2015

Tydzień Scratch'a

W tym tygodniu obchodzimy w naszej szkole "Tydzień Scratcha". Nasze wydarzenie zostało zgłoszone na oficjalnej stronie http://day.scratch.mit.edu/.

Z tej okazji zostały zorganizowane 3 konkursy:
1. Konkurs na "Kukuczkowego Mistrza Kodowania",
2. Plebiscyt "Scratchowanie moja pasja"
3. Międzyklasowe potyczki Scratchowe dla klas 1-3.

Konkurs na "Kukuczkowego Mistrza" odbył się wczoraj (5.05). Brało w nim udział 10 zespołów 3 osobowych (ja również brałam w nim udział). Zadania były takie same dla każdej grupy, lecz były dwie opcje do wyboru - łatwiejsza i trudniejsza. Mieliśmy 60 minut na wykonanie zadania.

Projekty na Plebiscyt można zobaczyć pod adresem: https://scratch.mit.edu/studios/1168966/.
Zachęcam do głosowania osoby, które jeszcze nie zagłosowały na Librusie.







Międzyklasowe potyczki Scratchowe były przeznaczone dla klas 1-3. Każda klasa miała za zadanie stworzyć jeden wspólny projekt dotyczący tematów, które wylosowały na apelu w poniedziałek.



Oprócz tego w środę (6.05) odbędzie się kodowanie z rodzicami. Uczniowie, którzy się do tego zgłosili przyjdą z rodzicami/ rodzicem i będą kodować.

W piątek (8.05) odbędzie się podsumowanie całego tygodnia i rozdanie nagród z konkursów.
Ja osobiście nie mogę się już doczekać tego dnia.

Dziękuję
Puki 8)

Konkurs piosenki anglojęzycznej - przesłuchania

28 kwietnia odbyły się przesłuchania do Konkursu Piosenki Anglojęzycznej. Chętnych było dość sporo (powiem, że ja też brałam w nim udział), aczkolwiek nasza nauczycielka języka angielskiego Pani Iga Naumiec mogła wybrać 2 osoby lub duety z klas 4-6 i dwie osoby bądź duety z klas 1-3. Każdy uczestnik musiał zaśpiewać fragment piosenki, która jest w języku angielskim.
Dzisiaj (29.04) pojawiły się wyniki.
Z klas 1-3 przeszły:
1. Iga Grzesińska
2. Marianna Panek.

Z klas 4-6 przeszli:
1. Zuzanna Biedka,
2. Cezary Wystup.

Oczywiście jest mi przykro, że ja się nie dostałam, ale gratuluję zwycięzcom i trzymam za nich kciuki w kolejnym etapie.

Puki 8)

wtorek, 5 maja 2015

Dzień Europy

Dzień Europy

Dzień Europy w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej obchodzi się 9 maja. Na jego cześć w naszej szkole Pani Fischer zorganizowała konkurs ,,Mapy Europy,,. W pierwszej turze trzeba było zaznaczyć państwa w Europie. Większość dzieci uzyskała bardzo dużo punktów. 7.05.2015 odbędzie się drugi etap, a wszyscy którzy chcą mogą przyjść do sali nr 19 i znów postarać się o wyróżnienie. Ja startowałam w pierwszym etapie. Kolejny etap będzie dotyczył europejskich miast. 
Również z okazji tego dnia każda klasa losowała z worka nazwę kraju, który znajduje się w Unii Europejskiej i przygotowywała informacje na jego temat. Młodsze klasy wykonywały flagi europejskie.



A Mistrzowie Kodowania tworzyli europejskie projekty w Scratchu...

Projekt Czarka z klasy 5




Projekt klasy 3a


poniedziałek, 4 maja 2015

WYCIECZKA DO KINA





W dniu 28 kwietnia klasy 4a i 5a pojechały na wycieczkę do kina Bułgarska19. Jako opiekunowie pojechały Pani Grażyna i Pani Marta. Na seans pojechaliśmy autobusem, a potem kawałek szliśmy na własnych nogach. Film pokazywał osiągnięcia Jerzego_Kukuczki patrona naszej szkoły. Różne fragmenty wywiadów, programów i starych zdjęć reżyser złożył w całość tak, aby powstała wzruszająca opowieść o wielkim himalaiście. Było również pokazane jak ten wspaniały człowiek odczepia się od skały i ginie na południowej ścianie Lothse. Według mnie film był bardzo ciekawy i smutny, ale niektóre dzieci uważały go za nudny.


A to Jerzy Kukuczka z odmrożonym nosem w szpitalu.
 Ida Wiatr

Ida Wiatr 4a

piątek, 1 maja 2015

Dzień Patrona

W poniedziałek 27 kwietnia obchodziliśmy dzień Patrona naszej szkoły - Jerzego Kukuczki.
Dzisiaj Wam trochę o nim opowiem. Kukuczka urodził się w Katowicach 24 marca 1948 roku. Zdobył jako drugi na świecie człowiek KORONĘ HIMALAJÓW, czyli wszystkie 14 ośmiotysięczników. Co roku uczniowie naszej szkoły wyjeżdżają na rajd im. Jerzego Kukuczki, by spotkać uczniów z innych szkół jego imienia.

O znakomitym himalaiście nie zapomnieli również Mistrzowie Kodowania z klasy 5, którzy stworzyli wspaniałe projekty powiązane z wielkimi osiągnięciami Jerzego Kukuczki. 

Marta przypomina najważniejsze fakty z jego życia. 



Julka przybliża opis szczytów, które zdobył "Jurek".



Swoją wiedzę o patronie naszej szkoły możesz sprawdzić w quzie przygotowanym przez Kubę.




Franek połączył zamiłowanie do Scratcha i Pivota i stworzył świetną animację:



Spacza i gwk

Prezentacje UFoN

W czwartek 16.04. na dwóch godzinach lekcyjnych odbywały się prezentacje Uczniowskiego Forum Naukowego zorganizowanego przez uczniów klasy 4a wraz z wychowawcą w ramach programu Szkoła z klasą 2.0. Wystąpienia te różniły się od prezentacji, które dotychczas były tworzone przez uczniów tym, że skupiały się przede wszystkim na roli mówiącego. Celem tych przemówień było sprawdzenie się uczniów w roli interesującego opowiadacza. Bardzo pomocne były zatem nagrania wideo każdej prezentacji. Każda osoba otrzymała również informacje zwrotne od swoich rówieśników (na kolorowych przylepnych karteczkach) dotyczące mocnych i słabych stron wystąpienia. 
Mimo tego tego, że niełatwo było zapanować nad stresem uczniowie świetnie poradzili sobie ze swoimi prelekcjami, uważnie słuchali swoich kolegów i dawali budujące komentarze. Na koniec spotkania każdy mógł na karteczce wytypować 2 najlepsze prezentacje.

Po podliczeniu głosów najwyżej ocenionym występem był występ Idy pt. "Czy szkoła musi być nudna?". Na drugim miejscu uplasował się Mikołaj z tematem "Czy UFO istnieje?". Trzecie miejsce zajęli: Hania, Wiktoria i Józek.

Zobaczcie sami najlepsze wystąpienia...

1. miejsce - Ida



2. miejsce - Mikołaj

niedziela, 19 kwietnia 2015

Francja

Francja

W piątek ominęła mnie szkoła, ponieważ mój tata i moja mama w niedzielę mieli biec Maraton w Paryżu. Pojechała też moja ciocia Ewa i mój wujek Rafał, żeby mnie pilnować, kiedy moi rodzice biegli ten długi bieg. Wyjechaliśmy tak wcześnie dlatego, że do Paryża jedzie się kilkanaście godzin. Pierwszą noc przespaliśmy w Niemczech u koleżanki Ewy. 
Następnego dnia o 9:00 rano wyruszyliśmy w dalszą podróż. Kiedy jechaliśmy było trochę nudno więc dużo rozmawialiśmy. O 17:00 dojechaliśmy na miejsce. Tata i mama musieli odebrać specjalne karteczki z numerami startowymi. Potem pojechaliśmy do naszego hotelu. 
Gdy zaświeciło słońce byliśmy już na nogach. Tata poszedł po śniadanie do sklepu. Chciał kupić bagietkę, ale się rozmyślił. Gdy wrócił do domu wszyscy powiedzieli, że chcieli spróbować słynnej bagietki. Więc tata wrócił do sklepu, ale bagietki już nie było. 
Następnie nasze drogi się rozeszły: ja z wujkiem i ciocią poszłam zwiedzać Paryż, a mama i tata biec Maraton (czyli 42 km). Zwiedziłam prawie cały Paryż: wieżę Eiffla, Luwr (to muzeum, w którym znajduje się Mona Lisa), katedrę Notre Dame i przespacerowaliśmy się nad Sekwaną. Musieliśmy też pokibicować moim rodzicom. Spotkaliśmy tatę, ale mamę już nie. Tata dobiegł w 3h i 45min, a mama w 5h. Po ukończeniu biegu przez tatę siedzieliśmy na murku i odpoczywaliśmy, gdy nagle rozległy się brawa. Okazało się, że to pan po maratonie oświadczył się pani, która również ukończyła bieg.

Do domu jechaliśmy całą noc, a do domu wróciliśmy o szóstej nad ranem.
Paryż to wspaniałe miasto!!

Ida Wiatr 4a

środa, 15 kwietnia 2015

Scratch Day 9 maja 2015




Szczegóły na stronie szkoły sp58poznan.edupage.org

Wybuchowe Eksperymenty

 We wtorek 15.04.2015r. w naszej szkole odbył się pokaz doświadczeń - "Wybuchowy Azot".  Odwiedził nas Pan Naukowiec zajmujący się promowaniem nauki. Poprzez prezentowanie ciekawych (często wybuchowych) eksperymentów zachęcał  uczniów do zostania w przyszłości naukowcami. Zamroził np. owoce i róże w ciekłym azocie ( - 196°C), trzymał ogień na rękach, rozwinął rolkę papieru toaletowego za pomocą wielkiej suszarki (nawet 210 km/h) i wiele więcej.........O pomoc przy doświadczeniach prosił różnych uczniów. Myślę, że pokaz był bardzo interesujący i  podobał się uczniom. Wszyscy entuzjastycznie reagowali na eksperymenty.Część dzieci nie chciała nawet wychodzić z sali gimnastycznej i skandowała o powtórzenie eksperymentu - wybuchu.








A na koniec maleńki mix filmików, który mam nadzieję w pełni zilustruje fantastyczną atmosferę pokazu...



Autor filmiku: gwk


Spacza

Konkurs z mapy Europy

Dnia 15.04.2015. dla uczniów klas 4,5,6 odbył się konkurs z mapy Europy ( Andora, San Marino itp.:).Uczniowie po kolei podchodzili do dotykowych komputerów. Pani Fischer i Pani Domańska krążyły po sali zapisując liczbę punktów dla danej osoby. Zadania z krajów Europy rozwiązywaliśmy na stronie :
http://www.geography-map-games.com/ w zakładce ``Europa`` - Countries of Europe.



                                                                              Zosia z 4a
Wiosenna Akcja Kodowania

Do 12 kwietnia trwała Wiosenna Akcja Kodowania. Uczniowie z naszej szkoły zrobili mnóstwo projektów scratchowych związanych z wiosną. Ale na tym nie koniec! Projekty te można wykorzystywać na lekcjach nie tylko informatyki, ale także na lekcjach j. polskiego, angielskiego, matematyki, a nawet plastyki czy techniki! Poniżej zamieszczonych zostało kilka wiosennych projektów:



Projekt o ułamkach



Projekt o rymach



Projekt o kontynentach


Więcej projektów na:
https://scratch.mit.edu/studios/1116854/


Jeśli jesteście ciekawi jakie projekty tworzyli uczniowie z całej Polski kliknijcie tutaj


Julia Świtek 5A

czwartek, 9 kwietnia 2015

490. rocznica Hołdu pruskiego

Hołd pruski odbył się dokładnie 490 lat temu,10 kwietnia 1525 w Krakowie po wcześniejszym zawarciu traktatu między królem Zygmuntem I Starym a Albrecht Hohenzollernem. W wyniku tego aktu Prusy Zakonne zostały przekształcone, jako lenno Polski, w Księstwo Pruskie.
Ostatni w Prusach wielki mistrz Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego 
w Jerozolimie (Zakonu Krzyżackiego) sprawujący władzę świecką nad państwem zakonnym Albrecht Hohenzollern, przyjął wyznanie luterańskie i przekształcił Państwo Zakonu Krzyżackiego w świeckie państwo (Prusy Książęce), stając się jego księciem. Jednocześnie złożył hołd lenny Zygmuntowi Staremu, królowi Polski.
W wyniku zawartego traktatu prawo do dziedziczenia Prus Książęcych otrzymali męscy potomkowie Albrechta, a w razie jego bezpotomnej śmierci – jego bracia Jerzy, Kazimierz i Jan z potomstwem męskim. Traktat krakowski był pierwszą umową o charakterze międzypaństwowym pomiędzy władcą katolickim a protestanckim w Europie. Albrecht odebrał z rąk króla proporzec z herbem Prus Książęcych jako symbol lenna.


Korzystałam z:http://pl.wikipedia.org/wiki/10_kwietnia



Julia Świtek 5A

środa, 8 kwietnia 2015

Tydzień Przyrody

     W dniach 14 -16 kwietnia w naszej szkole będzie miał miejsce Tydzień Przyrody. Pragnę przedstawić krótki plan tego wydarzenia.

        14. kwietnia (wtorek) Tego dnia odbędzie się pokaz, który z pewnością zaciekawi wszystkich młodych naukowców interesujących się eksperymentami. Podczas pokazu, o intrygującej nazwie "Wybuchowy azot", uczniom pokazane zostaną ciekawe doświadczenia chemiczne. Spotkania odbędą się w dwóch grupach. Od godz. 8.00 do 9.00 - klasy I - III, a od  godz. 9.30 do 10.30 klasy 
IV - VI.

          15. kwietnia (środa) W środę odbędzie się konkurs dla klas IV - VI. Konkurs odbędzie się pod hasłem "Mistrzowie mapy - Znamy mapę Europy". Serdecznie zapraszamy naszych szkolnych mistrzów geografii!

      16. kwietnia (czwartek) W czwartek odbędzie się coroczna akcja porządkowa "Sprzątanie Poznania". Spotykamy się na boiskach szkolnych w godzinach 17.00 - 18.30. Zainteresowanych uczniów z rodzicami serdecznie zapraszamy i prosimy o przyniesienie narzędzi ogrodniczych.



Julia Świtek

Wracamy do szkoły

 Po przerwie wielkanocnej powróciliśmy do szkoły. Moi koledzy i koleżanki ciągle mówili, że mogłaby ona trwać trochę dłużej. Niektórzy jednak wiedziel , że nie ma co rozpaczać, gdyż i tak wrócą  do szkoły. I niestety mieli rację!!!
                                                                       Zosia z 4a

Egzamin szóstoklasisty

1. kwietnia uczniowie klas szóstych z całej Polski pisali egzamin kończący szkołę podstawową. Potocznie jest zwany "Testem szóstoklasisty".
Sprawdzian po raz pierwszy składał się z dwóch części - matematyka i Język Polski oraz Język obcy
(uczniowie z naszej szkoły pisali język angielski).
Zdania są podzielone choć większość uczniów uważa, że  egzamin był prosty, szczególnie język angielski.
Wyniki otrzymamy 29.05 w gabinecie Dyrekcji.
Jeżeli ktoś pragnąłby sprawdzić swoje umiejętności to może zajrzeć na poniższą stronę z tegorocznym testem.
http://cke.edu.pl/index.php/2015

    Puki 8) i   Spacza:)

Strona www.tagxedo.com

Na stronie http://www.tagxedo.com można robić przeróżne chmury z wyrazami.

Przykład:













Obrazek zrobiony na stronie http://www.tagxedo.com/app.html

Można tam ustawić kolory, kształty, napisy, ustawienie, czcionkę, układ i można wszystko obrócić. :D

                                       Polecam tą stronę jeśli się nudzicie lub chcecie zrobić jakąś chmurę wyrazów.
                                                                                      
                Janiszek z 4a XD

wtorek, 7 kwietnia 2015

Tydzień mózgu



16 marca 2015 r. w Poznaniu rozpoczął się 7. Tydzień Mózgu. Trwał do 20 marca. Celem tego spotkania było poznanie funkcjonowania naszego mózgu poprzez uczęszczanie na ciekawe wykłady dotyczące np. leczenia padaczki u dzieci czy procesach starzenia. Wstęp na wykłady był bezpłatny. Na tegoroczny tydzień Mózgu mogła uczęszczać także młodzież gimnazjalna i licealna. Były dla nich zorganizowane zajęcia edukacyjno-plastyczne.

Jest to wydarzenie międzynarodowe i na świecie odbywa się już od 1996 r. Pierwszy taki tydzień odbył się Stanach Zjednoczonych, a w Poznaniu w 2009 r.

sobota, 28 marca 2015

Obróbka zdjęć - jak to wygląda?

Niedawno na zajęciach komputerowych klasy 6 przerabiały
obróbkę zdjęć w programach Befunky i Pixlr. Oba są darmowe i mają wiele funkcji.
 Fotografie są na wolnej licencji i pochodzą ze strony  - Pixaby.

Jak wyglądało tworzenie?
Ja wykonałam kolaż nakładając na siebie po dwa zdjęcia- psa i kwiatów,
 następnie dodawałam efekty świetlne i  używałam opcji focus. Oto cała tajemnica!
 
A to gotowy kolaż...
 
Zachęcam wszystkich do tworzenia własnych kolaży !
Proszę jednak o nie kopiowanie zdjęć bez mojej zgody!
 
 
                                                                                       Spacza;)
 

czwartek, 26 marca 2015

Konkurs Świetlik


Obraz wykonano za pomocą strony www.tagxedo.com
Dnia 17.03.2015. w naszej szkole niektórzy uczniowie brali udział w konkursie przyrodniczym Świetlik. Każda grupa wiekowa miała inny poziom. Doświadczenia, które przerabialiśmy na kółku z panią Fischer (zapraszam!) bardzo się nam przydały. 
Po zakończonych zmaganiach konkursowych uczniowie otrzymali odblaskowe opaski.




                                                                                                                                     Zosia z 4a

Wiosenna Akcja Kodowania

Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów do
Wiosennej Akcji Kodowania.

Czekamy na Wasze projekty/aplikacje wykonane w Scratchu, które mogą zostać wykorzystane podczas dowolnej lekcji przedmiotowej - na matematyce, przyrodzie, muzyce, języku polskim, angielskim, historii i wielu innych.

Gotowe projekty przysyłajcie na adres mistrzowie.sp58@gmail.com, a my umieścimy je w ogólnopolskim studio (gdzie już dzisiaj jest mnóstwo ciekawych projektów).

Najciekawsze prace oczywiście nagrodzimy i opublikujemy na naszym blogu.

Zobaczcie również jak organizatorzy programu zachęcają Was do włączenia się w Wiosenną Akcję Kodowania. (kliknij link poniżej)

Wiosenna Akcja Kodowania

PIXTON - narzędzie do tworzenia komiksów

W ramach zajęć komputerowych klasy piąte tworzą swoje komiksy wykorzystując narzędzie online Pixton. Jest to bardzo prosta aplikacja, w której można dodawać tła, postacie, zmieniać ich wygląd, mimikę twarzy, prowadzić rozmowę kilku bohaterów itp.

Zachęcam do tworzenia własnych opowieści i przesyłania ich na adres blogsp58@gmail.com. Najciekawsze komiksy opublikujemy na naszym blogu!!!

A oto próbka możliwości tego programu:


gwk

Ufon


UFoN 

W czwartek na zajęciach dowiedzieliśmy się co to jest UFoN - Uczniowskie Forum Naukowe. Jest to ścieżka edukacyjna wybraną przez p. Grażynę Kędzia w ramach programu Szkoła z Klasą 2.0. Cała nasza klasa obejrzała prezentacje zrobioną przez panią Grażynę Kędzia. Dzięki prezentacji dowiedzieliśmy się, że  każdy z klasy 4a  przygotuje  przemowę na wybrany temat. Wszystkie wystąpienia będzie nagrywała kamera, żeby dzieci wiedziały, co muszą poprawić. Trzy najlepsze występy będą pokazane całej szkole na apelu (Oczywiście jeśli zwycięzca się zgodzi) . Nasza pani powiedziała, że ten cały UFoN ma ćwiczyć naszą mowę, żeby nie mówić ciągle n.p ,,eeeeeeeee'' albo ,,yyyyyyyyy''. Naszym zadaniem będzie również zaciekawić publiczność opowiadaną przez nas historią.
Ja pomyślałam, że super będzie przygotować  na temat Czy szkoła musi być nudna? Pomyślałam, że do takiej pracy potrzebny jest ktoś, kto umie przekonywać innych swoimi argumentami. Na przykład ja:)



Ida 4a ( z pomocą Zosi i gwk)



środa, 25 marca 2015

Konkurs Kangur Matematyczny 2015

W czwartek (19 marca) odbył się w naszej szkole Konkurs Matematyczny Kangur. W tym roku brało w nim udział 50 uczniów z naszej szkoły.
Uczniowei byli podzieleni na kategorie wiekowe:
- Żaczek - klasy 2,
- Maluch - klasy 3 i 4,
- Beniamin - klasy 5 i 6.
Według mnie konkurs był dość trudny, aczkolwiek większość z nas na pewno dobrze sobie z nim poradziła.
Po zakończeniu konkursu każdy uczestnik otrzymał układankę "Magiczny Wąż", która bardzo pobudza nasze logiczne myślenie.
http://www.kangur-mat.pl/image/upominek2015.png







(zdjęcie pochodzi z oficjalnej strony internetowej konkursu -  http://www.kangur-mat.pl/index.php)

Pozdrawiam
Puki 8) (Julia Pukowicz 6b)


















Oscary - zające już wręczone!

W piątek 20 marca,  w naszej szkole odbyła się Gala Filmowa. Przybyło na nią wiele sławnych osób.
Autografy rozdawali np. Ariana Grande, Katty Perry,  Barabasz, Bill Gates,  Taylor Swift, Robert Downey Jr., Juliusz Cezar, Shakira, Emma Watson...........i wiele innych. Nie zabrakło także samurajów, zawodników judo oraz postaci z bajek i gier - kotów w butach, Elsy z krainy lodu, Myszki Mickey, Steve' a, królewien, a także rycerzy.
 Galę poprowadziły Jennifer Lopez - Julia Pukowicz oraz Ellie Goulding - Nina Wrona.
Statuetki- czekoladowe zające otrzymali:
najlepsza aktorka pierwszoplanowa - Ola Orska,
najlepsza aktorka drugoplanowa - Oliwia Łukaszyk,
najlepszy aktor pierwszoplanowy - Karol Nowaczyk,
najlepszy aktor drugoplanowy - Tymon Leveilley,
oraz filmy:
najlepszy film - "Nadchodzi wiosna"
najlepszy scenariusz - "Nadchodzi wiosna"
najlepszy montaż -  "Budzi się wiosna, budzimy się my"
najlepsza muzyka - "Wiosenna miłość"















najlepsze efekty specjalne - "Wiosna vs Zima"
najzabawniejszy film - "Nadchodzi wiosna"
najlepszy film naukowy - film Marka Kamińskiego.

Gratulacje!
                                                                                                                                     Spacza:)