Menu

Get your dropdown menu: profilki

niedziela, 30 listopada 2014

Ogłoszenie wyników Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego



W piątek 21.11.2014 odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego. Do konkursu przystąpiło ponad 30 uczniów z klas piątych i szóstych i jedna osoba z klasy czwartej.

Z radością zawiadamiamy, że do etapu rejonowego konkursu zakwalifikowały się następujące osoby:

  1. Cezary Wystup 5b
  2. Antoni Smolski 6a
  3. Konrad Kaniecki 6b
  4. Celina Dzieciątkowska 6a
  5. Julia Świtek 5a
  6. Wiktor Chałupniczak 5b
  7. Julia Spaczyńska 6b
  8. Dominika Podgórska 6b



Serdecznie gratulujemy!!! I trzymamy kciuki za start w etapie rejonowym:)


gwk




...

Dawno nie pojawił się tutaj nowy wpis...A dużo się działo w naszej szkole w ciągu ostatnich dwóch tygodni...Przede wszystkim był to czas wielu konkursów - 3 konkursy matematyczne, konkurs przyrodniczy i konkurs z języka polskiego.
Ponadto świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Życzliwości (21.11.2014) oraz Dzień Misia (25.11.2014) a w miniony czwartek bawiliśmy się na dyskotece andrzejkowej...
Już niedługo pojawią się relacje z tych wydarzeń...

gwk

sobota, 15 listopada 2014

cud...

21 października 2014 r. we wrocławskim szpitalu wykonano operację, dzięki której strażak Dariusz Fidyka odzyskał czucie w nogach. Mężczyzna został sparaliżowany poprzez kilkukrotne dźgnięcie nożem w plecy. Niektórzy uważają to osiągnięcie za większe od pierwszego wylądowania na księżycu.
Wrocławscy lekarze użyli metody zapoczątkowanej przez brytyjskich specjalistów. Metoda ta polega na wszczepieniu komórek w uszkodzone miejsce rdzenia kręgowego. Komórki regenerują się – dzięki temu działają mniej więcej jak klej. Dzięki tej metodzie będzie można uratować trzy miliony osób, które mają sparaliżowane nogi. Polskim lekarzom pomogli specjaliści z Wielkiej Brytanii i dwie Brytyjskie fundacje.
O operacji pisały gazety „The Times” i „The Independent”. To naprawdę wielkie osiągniecie w światowej medycynie.
Krzyś Krenz
Na podstawie:




 11 Listopada - Święto Świętego Marcina

Święty Marcin jest patronem kapeluszników, kawalerii, hotelarzy i dzieci. Tradycyjne jedzenie na 11 listopada to rogale świętomarcińskie i gęsina. W tym roku wyprodukowano 600 ton czyli 2 000 000 sztuk rogali świętomarcińskich.

 

(Źródło): http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/76/Rogal_%C5%9Bwi%C4%99tomarci%C5%84ski.JPG

W Poznaniu na ulicy Święty Marcin odbywa się wielki festyn, który nazywa się "Imieniny Ulicy". Między innymi na festynie organizowany jest pochód, gdzie osoba przebrana za Świętego Marcina jedzie na białym koniu na jego czele.

 

(Źródło) http://img2.garnek.pl/a.garnek.pl/011/838/11838606_800.0.jpg/sw-marcin-na-siwym-koniu.jpg


środa, 12 listopada 2014

Zajęcia z Mistrzów Kodowania dla grupy zaawansowanej

Wczoraj w naszej szkole ruszyły dwie grupy zaawansowane z programu Mistrzowie Kodowania.
 Pierwsza grupa pod okiem Pani Ani Cieślarczyk  zajęcia ma we wtorki i środy na 7 lekcji.
Druga grupa pod okiem Pani Grażyny Kędzia zajęcia ma w środy i czwartki na 8 lekcji.

Każda z grup zajęcia będzie miała przez 8 tygodni. Oczywiście zajęcia będą odbywały się  w Cyfrowej Klasie Samsung.

Cieszę się, że już się zaczęły.

Dziękuję za uwagę
Julia Pukowicz 6b
11 listopada- Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto państwowe obchodzone 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów  (1795–1918); święto zostało ustanowione w 1937, od 1939 nie było obchodzone, przywrócono je w okresie transformacji systemowej w 1989; jest dniem wolny od pracy.
Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Copiegne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj. Jędrzej Moraczewski opisał to słowami: ,,Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...)''.

W latach 1919–1936 rocznice odzyskania niepodległości świętowano w Warszawie jako uroczystości o charakterze wojskowym. Organizowano je zazwyczaj w pierwszą niedzielę po 11 listopada. W 1919 roku nie było sprzyjającej sytuacji by uczcić rocznicę odzyskania niepodległości, ponieważ trwały jeszcze wojny o granice Rzeczypospolitej. Pierwszy raz w pełni uroczyście upamiętniono odzyskanie niepodległości 14 listopada 1920. Tego dnia uhonorowano Józefa Piłsudskiego jako zwycięskiego Wodza Naczelnego w wojnie polsko-bolszewickiej wręczając mu buławę marszałkowską.
Po przewrocie majowym w 1926 obchody kolejnych rocznic były uroczystościami ściśle wojskowymi. W tym samym roku 8 listopada Józef Piłsudzki jako prezes ministrów wydał okólnik ustanawiający ten dzień wolnym od pracy dla urzędników państwowych. Odtąd w tym dniu na placu Saskim w Warszawie Piłsudski dokonywał przeglądu pododdziałów, a następnie odbierał defiladę (po raz ostatni w 1934 roku). W 1928 roku plac Saski w stolicy nazwano placem marszałka Józefa Piłsudskiego, a cztery lata później Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego ustanowił ten dzień wolnym od nauki. Rozporządzeniem Prezydenta RP z dn. 29 października 1930 ustanowiono odznaczenie państwowe Krzyż i Medal Niepodległości dla osób czynnie zasłużonych dla niepodległości Polski. 11 listopada 1932 odsłonięto Pomnik Lotnika w Warszawie. Rangę święta państwowego nadano Świętu Niepodległości dopiero ustawą z dn. 23 kwietnia 1937. Miało ono łączyć odzyskanie suwerenności państwowej z zakończeniem I wojny światowej upamiętniać Józefa Piłsudskiego. Do czasu wybuchu II wojny światowej obchody państwowe odbyły się dwa razy: w 1937 i 1938; w 1937 uświetniono je odsłonięciem pomnika gen. Józefa Sowińskiego.
Podczas okupacji niemieckiej w latach 1939–1945 jawne świętowanie polskich świąt państwowych było niemożliwe. Organizatorzy przygotowywanych konspiracyjnie obchodów rocznicy 11 listopada, głównie w ramach małego sabotażu, byli narażeni na dotkliwe represje. Jednak mimo to pamięć o Święcie Niepodległości starano się podtrzymywać. W dniach poprzedzających 11 listopada na murach, ogrodzeniach, płytach chodnikowych pojawiały się afisze, ulotki i napisy „Polska żyje”, „Polska zwycięży”, „Polska walczy”, „Jeszcze Polska nie zginęła”, „11.XI.1918” itp., a od 1942 roku także znak Polski Walczącej. Częstokroć pomniki przystrajano biało-czerwonymi kwiatami i proporczykami, a w miejscach o trwałej symbolice narodowej mocowano flagę narodową. Również w prasie konspiracyjnej, głównie w „Biuletynie Informacyjnym” podziemnej Armii Krajowej, zamieszczano artykuły przypominające o Święcie Niepodległości.
W 1945 ustanowiono Narodowe Święto Odrodzenia Polski, obchodzone 22 lipca, w rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN, i jednocześnie zniesiono Święto Niepodległości. W okresie PRL obchody rocznicy odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada organizowane były nielegalnie przez środowiska niepodległościowe w tym piłsudczykowskie. Organizatorzy i uczestnicy tych uroczystości często byli represjonowani przez ówczesne władze państwowe. Wyjątek stanowiły lata 1980–1981, kiedy za sprawą działalności związku zawodowego „Solidarność” przywrócono Świętu Niepodległości należne miejsce w świadomości społecznej.
Święto Niepodległości w dniu 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm PRL ustawą z 15 lutego 1989 pod nazwą „Narodowe Święto Niepodległości”.

Starajmy się brać czynny udział w obchodach Święta Niepodległości, aby okazać wdzięczność tym, którzy walczyli w obronie naszej wolnej ojczyzny.






















JULIA ŚWITEK


Amazon Echo- moja opinia

Dosyć niedawno firma Amazon stworzyła Amazon Echo. To niewielkie urządzenie kształtem przypomina wieżę. Jest koloru czarnego. Jej zadaniem (lub jego)  jest odpowiadanie na pytania ludzi. Jak dla mnie jest to kolejny krok do umieszczenia człowieka w fotelu na stałe. Zna większość odpowiedzi na pytania zadawane po angielsku. Na przykład kiedy wstajemy rano pytamy się:
- Alex, what time is it?
Tak, niestety nadal jest po angielsku i raczej nie będzie tłumaczone. Możemy nadać mu dowolne imię. Na razie kosztuje 199$. Tutaj podaję link do reklamy tego urządzenia wykonanej przez firmę Amazon KLIK. Wiktor Chałupniczak 5B.

Marcus Alexej Notch Person

Witam! Dzisiaj opowiem o Marcus'ie Person. Jest on twórcą gry o nazwie "Minecraft". Urodził się 1 czerwca 1979 roku. Od młodego wieku, bo od sześciu lat, interesował się on programowaniem. Używał on wtedy Commodore 128 swojego ojca. Pierwszą grę stworzył w wieku ośmiu lat. Była to tekstowa gra przygodowa. Używał do tego gotowych kodów z czasopism informatycznych. W nastoletnim wieku rozpoczął pracę jako twórca gier dla King.com [KLIK] Odszedł po czterech latach z chęcią stworzenia własnej gry oraz firmy informatycznej. Udało mu się to. "Mojang AB" powstał w 2009 roku. Minecraft powstał wcześniej, bo w 2006 roku. Sławę osiągnął w krótkim czasie, kiedy to współpracował z Jebem czyli Jens'em Bergensten'em. Obecnie ma ok około 40 lat, a jego firma została sprzedana Microsoft'owi za ok. 2,5 MILIARDA DOLARÓW!

Animacja w Pivot Animator

Witajcie!
Dzisiaj chciałbym przedstawić wam moją nową animację w Pivot Animator. Nie jest ona zbyt skomplikowana, ale jednak musiałem kolejno ustawić ok. 700 klatek. Mam nadzieję, że wam się spodoba.



Piotrek

środa, 5 listopada 2014

          W piątek, 24 października odbyło się coroczne święto dyni w naszej szkole. Z tej okazji wszyscy, na trzeciej lekcji zebraliśmy się w naszej sali gimnastycznej, aby to uczcić. Naszą szkolną uroczystość poprowadziły panie od języka angielskiego oraz samorząd uczniowski.
          Większość uczniów z naszej szkoły przebrała się w halloweenowe stroje. Te osoby, które chciały, brały udział w specjalnym pokazie mody. Wiedźmy, koty, czarownice i duchy prezentowały się na wybiegu. Wybieg był zrobiony m.in. z dyń, które przygotowały klasy piąte. W tym czasie jury (Panie: Małgorzata Kryś, Katarzyna Rogozińska, Anna Szyfter oraz Czarek Wystup) oceniało stroje i dynie. Wygrały trzy dynie, choć wszystkie były ładne i wyjątkowe. Jeśli chodzi o stroje, to wygraliśmy wszyscy, bo każda klasa bardzo dobrze się przygotowała i nie sprawiedliwy byłby inny werdykt. Aby było weselej wszyscy śpiewaliśmy piosenki po angielsku. W dodatku każda klasa przygotowała pyszne smakołyki, którymi dzieliliśmy się z innymi uczniami. Na stołach brakowało miejsca, a potrawy były jedne na drugich. Jedzenie przygotowane przez uczniów również zostało ocenione przez jury, a wynik konkursu był takie sam jak z dyniami.
          Myślę, że uroczystość była bardzo udana, ponieważ wszyscy świetnie się bawili i panowała przyjemna atmosfera. Mam nadzieję, że częściej będziemy organizować i uczestniczyć w takich wydarzeniach.
                                                                                                                      Antek Smolski, kl. VIa



Dzień dyni
Dnia 24 października, obchodziliśmy Halloween. Dwie pierwsze lekcje odbyły się planowo, zaś na trzeciej zebraliśmy się na sali gimnastycznej i bawiliśmy się wspólnie. Wszystkie klasy miały swoje stoliki z jedzeniem. Każda klasa jadła jedzenie innej klasy. Odbyły się różne konkursy. Najpierw miał miejsce pokaz mody halloweenowej. Później jury kosztowało jedzenia przygotowanego przez uczniów. Następnie odbył się konkurs na najlepszą wyciętą dynię, czyli jack o' lantern. Wygrały dynie trzech uczniów:
1 miejsce dynia Oli Orskiej z kl. 5b
2 miejsce dynia Zosi Mikulicz z kl. 5a
3 miejsce dynia Karola Nowaczyka z kl. 5a
Był też oczywiście skromny poczęstunek. Słuchaliśmy również piosenek halloweenowych. Ten czas spędziliśmy w miłej atmosferze. 
Ale co to jest właściwie Halloween? Przygotowałam na ten temat prezentację:


prezentacja o dyni
   



Julia Świtek

niedziela, 2 listopada 2014

Cyfrowa klasa Samsung i jej użytkowanie

Jak wielu z was wiadomo w naszej szkole otwarto cyfrową klas Samsung, o której można przeczytać w innych postach. Opowiem trochę o jej użytkowaniu na lekcjach. Jest bardzo przydatna, np. Kiedy musimy coś wyszukać. Może w niej przebywać wielu uczniów, jednak nie każdy ma dostęp do komputera. Wielu z nich musi korzystać z jednego komputera na 2 osoby. Uważam, że jest to duża wadą, jednak jestem pełen podziwu i wdzięczności dla osób, które ją zorganizowały. Mam jednak nadzieję na umieszczenie tam laptopów. Jeżeli chodzi o częstotliwość ich uużykowania pomimo moich wcześniejszych obaw używamy je prawie na każdej lekcji. Niestety kolejną jej wadą jest jej położenie, ponieważ uczniowie, którzy ją użytkową mają do dyspozycji parę metrów przestrzeni na dwie klasy, więc mamy tam około 40-50 osób na raz. Na razie nikt mi nie zabrania pisać o wadach tej sali, więc wspomnę również o echo, które trochę przeszkadza. Ogólnie sala tam bardzo mi się podoba. Za błędy przepraszam z góry- pisałem na telefonie. Wiktor Chałupniczak 5b.