Menu

Get your dropdown menu: profilki

niedziela, 19 kwietnia 2015

Francja

Francja

W piątek ominęła mnie szkoła, ponieważ mój tata i moja mama w niedzielę mieli biec Maraton w Paryżu. Pojechała też moja ciocia Ewa i mój wujek Rafał, żeby mnie pilnować, kiedy moi rodzice biegli ten długi bieg. Wyjechaliśmy tak wcześnie dlatego, że do Paryża jedzie się kilkanaście godzin. Pierwszą noc przespaliśmy w Niemczech u koleżanki Ewy. 
Następnego dnia o 9:00 rano wyruszyliśmy w dalszą podróż. Kiedy jechaliśmy było trochę nudno więc dużo rozmawialiśmy. O 17:00 dojechaliśmy na miejsce. Tata i mama musieli odebrać specjalne karteczki z numerami startowymi. Potem pojechaliśmy do naszego hotelu. 
Gdy zaświeciło słońce byliśmy już na nogach. Tata poszedł po śniadanie do sklepu. Chciał kupić bagietkę, ale się rozmyślił. Gdy wrócił do domu wszyscy powiedzieli, że chcieli spróbować słynnej bagietki. Więc tata wrócił do sklepu, ale bagietki już nie było. 
Następnie nasze drogi się rozeszły: ja z wujkiem i ciocią poszłam zwiedzać Paryż, a mama i tata biec Maraton (czyli 42 km). Zwiedziłam prawie cały Paryż: wieżę Eiffla, Luwr (to muzeum, w którym znajduje się Mona Lisa), katedrę Notre Dame i przespacerowaliśmy się nad Sekwaną. Musieliśmy też pokibicować moim rodzicom. Spotkaliśmy tatę, ale mamę już nie. Tata dobiegł w 3h i 45min, a mama w 5h. Po ukończeniu biegu przez tatę siedzieliśmy na murku i odpoczywaliśmy, gdy nagle rozległy się brawa. Okazało się, że to pan po maratonie oświadczył się pani, która również ukończyła bieg.

Do domu jechaliśmy całą noc, a do domu wróciliśmy o szóstej nad ranem.
Paryż to wspaniałe miasto!!

Ida Wiatr 4a

środa, 15 kwietnia 2015

Scratch Day 9 maja 2015




Szczegóły na stronie szkoły sp58poznan.edupage.org

Wybuchowe Eksperymenty

 We wtorek 15.04.2015r. w naszej szkole odbył się pokaz doświadczeń - "Wybuchowy Azot".  Odwiedził nas Pan Naukowiec zajmujący się promowaniem nauki. Poprzez prezentowanie ciekawych (często wybuchowych) eksperymentów zachęcał  uczniów do zostania w przyszłości naukowcami. Zamroził np. owoce i róże w ciekłym azocie ( - 196°C), trzymał ogień na rękach, rozwinął rolkę papieru toaletowego za pomocą wielkiej suszarki (nawet 210 km/h) i wiele więcej.........O pomoc przy doświadczeniach prosił różnych uczniów. Myślę, że pokaz był bardzo interesujący i  podobał się uczniom. Wszyscy entuzjastycznie reagowali na eksperymenty.Część dzieci nie chciała nawet wychodzić z sali gimnastycznej i skandowała o powtórzenie eksperymentu - wybuchu.








A na koniec maleńki mix filmików, który mam nadzieję w pełni zilustruje fantastyczną atmosferę pokazu...



Autor filmiku: gwk


Spacza

Konkurs z mapy Europy

Dnia 15.04.2015. dla uczniów klas 4,5,6 odbył się konkurs z mapy Europy ( Andora, San Marino itp.:).Uczniowie po kolei podchodzili do dotykowych komputerów. Pani Fischer i Pani Domańska krążyły po sali zapisując liczbę punktów dla danej osoby. Zadania z krajów Europy rozwiązywaliśmy na stronie :
http://www.geography-map-games.com/ w zakładce ``Europa`` - Countries of Europe.



                                                                              Zosia z 4a
Wiosenna Akcja Kodowania

Do 12 kwietnia trwała Wiosenna Akcja Kodowania. Uczniowie z naszej szkoły zrobili mnóstwo projektów scratchowych związanych z wiosną. Ale na tym nie koniec! Projekty te można wykorzystywać na lekcjach nie tylko informatyki, ale także na lekcjach j. polskiego, angielskiego, matematyki, a nawet plastyki czy techniki! Poniżej zamieszczonych zostało kilka wiosennych projektów:



Projekt o ułamkach



Projekt o rymach



Projekt o kontynentach


Więcej projektów na:
https://scratch.mit.edu/studios/1116854/


Jeśli jesteście ciekawi jakie projekty tworzyli uczniowie z całej Polski kliknijcie tutaj


Julia Świtek 5A

czwartek, 9 kwietnia 2015

490. rocznica Hołdu pruskiego

Hołd pruski odbył się dokładnie 490 lat temu,10 kwietnia 1525 w Krakowie po wcześniejszym zawarciu traktatu między królem Zygmuntem I Starym a Albrecht Hohenzollernem. W wyniku tego aktu Prusy Zakonne zostały przekształcone, jako lenno Polski, w Księstwo Pruskie.
Ostatni w Prusach wielki mistrz Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego 
w Jerozolimie (Zakonu Krzyżackiego) sprawujący władzę świecką nad państwem zakonnym Albrecht Hohenzollern, przyjął wyznanie luterańskie i przekształcił Państwo Zakonu Krzyżackiego w świeckie państwo (Prusy Książęce), stając się jego księciem. Jednocześnie złożył hołd lenny Zygmuntowi Staremu, królowi Polski.
W wyniku zawartego traktatu prawo do dziedziczenia Prus Książęcych otrzymali męscy potomkowie Albrechta, a w razie jego bezpotomnej śmierci – jego bracia Jerzy, Kazimierz i Jan z potomstwem męskim. Traktat krakowski był pierwszą umową o charakterze międzypaństwowym pomiędzy władcą katolickim a protestanckim w Europie. Albrecht odebrał z rąk króla proporzec z herbem Prus Książęcych jako symbol lenna.


Korzystałam z:http://pl.wikipedia.org/wiki/10_kwietnia



Julia Świtek 5A

środa, 8 kwietnia 2015

Tydzień Przyrody

     W dniach 14 -16 kwietnia w naszej szkole będzie miał miejsce Tydzień Przyrody. Pragnę przedstawić krótki plan tego wydarzenia.

        14. kwietnia (wtorek) Tego dnia odbędzie się pokaz, który z pewnością zaciekawi wszystkich młodych naukowców interesujących się eksperymentami. Podczas pokazu, o intrygującej nazwie "Wybuchowy azot", uczniom pokazane zostaną ciekawe doświadczenia chemiczne. Spotkania odbędą się w dwóch grupach. Od godz. 8.00 do 9.00 - klasy I - III, a od  godz. 9.30 do 10.30 klasy 
IV - VI.

          15. kwietnia (środa) W środę odbędzie się konkurs dla klas IV - VI. Konkurs odbędzie się pod hasłem "Mistrzowie mapy - Znamy mapę Europy". Serdecznie zapraszamy naszych szkolnych mistrzów geografii!

      16. kwietnia (czwartek) W czwartek odbędzie się coroczna akcja porządkowa "Sprzątanie Poznania". Spotykamy się na boiskach szkolnych w godzinach 17.00 - 18.30. Zainteresowanych uczniów z rodzicami serdecznie zapraszamy i prosimy o przyniesienie narzędzi ogrodniczych.



Julia Świtek

Wracamy do szkoły

 Po przerwie wielkanocnej powróciliśmy do szkoły. Moi koledzy i koleżanki ciągle mówili, że mogłaby ona trwać trochę dłużej. Niektórzy jednak wiedziel , że nie ma co rozpaczać, gdyż i tak wrócą  do szkoły. I niestety mieli rację!!!
                                                                       Zosia z 4a

Egzamin szóstoklasisty

1. kwietnia uczniowie klas szóstych z całej Polski pisali egzamin kończący szkołę podstawową. Potocznie jest zwany "Testem szóstoklasisty".
Sprawdzian po raz pierwszy składał się z dwóch części - matematyka i Język Polski oraz Język obcy
(uczniowie z naszej szkoły pisali język angielski).
Zdania są podzielone choć większość uczniów uważa, że  egzamin był prosty, szczególnie język angielski.
Wyniki otrzymamy 29.05 w gabinecie Dyrekcji.
Jeżeli ktoś pragnąłby sprawdzić swoje umiejętności to może zajrzeć na poniższą stronę z tegorocznym testem.
http://cke.edu.pl/index.php/2015

    Puki 8) i   Spacza:)

Strona www.tagxedo.com

Na stronie http://www.tagxedo.com można robić przeróżne chmury z wyrazami.

Przykład:













Obrazek zrobiony na stronie http://www.tagxedo.com/app.html

Można tam ustawić kolory, kształty, napisy, ustawienie, czcionkę, układ i można wszystko obrócić. :D

                                       Polecam tą stronę jeśli się nudzicie lub chcecie zrobić jakąś chmurę wyrazów.
                                                                                      
                Janiszek z 4a XD

wtorek, 7 kwietnia 2015

Tydzień mózgu



16 marca 2015 r. w Poznaniu rozpoczął się 7. Tydzień Mózgu. Trwał do 20 marca. Celem tego spotkania było poznanie funkcjonowania naszego mózgu poprzez uczęszczanie na ciekawe wykłady dotyczące np. leczenia padaczki u dzieci czy procesach starzenia. Wstęp na wykłady był bezpłatny. Na tegoroczny tydzień Mózgu mogła uczęszczać także młodzież gimnazjalna i licealna. Były dla nich zorganizowane zajęcia edukacyjno-plastyczne.

Jest to wydarzenie międzynarodowe i na świecie odbywa się już od 1996 r. Pierwszy taki tydzień odbył się Stanach Zjednoczonych, a w Poznaniu w 2009 r.